SLOVENSKE LJUDSKE PESMI e-knjiga
Ljudske pesmi so tiste, ki so nastale spontano, se spreminjajo in hkrati ohranjajo sestavine iz preteklosti. Vsaka ljudska pesem ima melodijo. Navadno se ohranjajo in prenašajo samo s petjem po spominu kot ustno izročilo. Ljudske pesmi imajo vedno določeno vlogo: za razvedrilo, za posebne priložnosti ali kot sestavni del različnih šeg. Ponekod so bile ljudske pesmi še po 2. svetovni vojni sestavni del vsakdanjega in prazničnega življenja na podeželju.
Knjiga predstavlja ozadje in zgodovino slovenske ljudske pesmi, ki je bila po avtorjevih uvodnih besedah vedno »poseben in obenem nedeljiv del slovenske glasbene ustvarjalnosti«. Značilnost takih pesmi je seveda, da so se dolgo ohranjale samo v ustnem izročilu in da se sčasoma spreminjajo, zaradi česar je njihovo dokumentiranje toliko bolj pomembno za našo kulturno dediščino. Avtor v spremnem besedilu tako predstavi zgodovino in posebnosti razvoja, priredbe in analize posameznih pesmi.
Avtor knjige dr. Ivan Klemenčič je na oddelku za muzikologijo Filozofske fakultete v Ljubljani opravil magister in doktorat iz muzikoloških znanosti.