Kaj storiti, če nas skrbi, da zima zamuja?
Lepo je držati v rokah knjigo, ki te popelje po poti zimske čarovnije.
Primož Černelč je napisal simpatično zgodbico, kako bratec in sestrica že komaj čakata snežne radosti, a zima zamuja. Kljub temu se ne vdata v usodo! Cela družina zaviha rokave in poskuša priklicati zimo z naravi prijaznimi dejanji.
V tem zanimivem intervjuju z avtorjem boste izvedeli, kaj je bil povod za nastanek slikanice Zakaj zima zamuja.
Kako je nastala ta pravljica?
»Leta 2022 sem na spletu zasledil natečaj Radia Slovenija za izvirno slovensko pravljico. To me je spomnilo, da se v mojem predalu že dolgo praši nedokončani rokopis. Škoditi pač ne more, zato sem še dva tedna pilil besedilo in se potem prijavil na natečaj. Zakaj zima zamuja je bila izbrana med kar 945 pravljicami, ki so prispele na natečaj in po njej je bila kasneje posneta radijska igra za oddajo Lahko noč otroci. Nagrada me je spodbudila, da poskusim pravljico objaviti tudi v tiskani obliki, zato sem jo poslal še založbam in bil navdušen, ko je založba Obzorja hitro ponudila roko sodelovanja. Nastala je čudovita slikanica!
Lepo je držati v rokah nekaj, kar si pomagal ustvariti, še bolj zadovoljujoče pa je opazovati druge, ko jih tvoja stvaritev popelje po poti domišljije.«
Kakšna je bila vzpodbuda za nastanek te pravljice in komu je namenjena?
»Človek lahko kar ohromi pred množico gromozanskih izzivov prihodnosti, a nekoč in nekako se jih je pač treba lotiti. Zakaj ne danes, zakaj ne z besedilom, ki poskuša na novo generacijo prenesti vrednote, ki jih želiš videti v svetu. Mislim, da je nekaj najbolj logičnega, najbolj varnega, najbolj človeškega, kar lahko naredimo, da cenimo in varujemo stvari okoli sebe, pa naj gre za lastnega otroka, sosedovo hišo ali ogroženo cvetlico. Ta knjiga je moj majhen prispevek k blaženju in reševanju podnebnega segrevanja. Zgodba uči o prevzemanju odgovornosti za svet okoli sebe, a je med vrstice vpletenih tudi mnogo konkretnih nasvetov za drobna dejanja, ki pomagajo varovati okolje.
Na koncu pravljice smo v sodelovanju z društvom Focus te nasvete tudi razširili in jim dodali kratko razlago. Srčno upam, da bo pravljica v mladih in odraslih bralcih spodbudila spremembo. Še tako drobna sprememba vseživljenjskih navad lahko ima izredno pozitiven dolgoročni učinek.«
Zgodba na nevsiljiv način seznanja z okoljskimi problemi, ki se zdijo včasih za majhne otroke pretežki. Kdaj je pravi čas za to, da se začnejo spoznavati z njimi?
»V naravi je vse povezano med seboj, zato so okoljski problemi eni najbolj kompleksnih, ki si jih sploh lahko zamislimo. Ne le, da so težko razumljivi otrokom, na lastni koži sem doživel, da tudi od odraslega zahtevajo cel »študij«, če hoče zgolj popraskati po površini. Seveda moramo razumeti prave vzroke, da lahko učinkovito in pravilno ukrepamo, a po mojem mnenju to ni najpomembnejše.
Najpomembnejše je, da nekaj v življenju cenimo, ljubimo, varujemo ... za to nikoli ni dovolj zgodaj in nikoli prepozno! Že enoletniku lahko pokažemo, kako se nežno poboža hišni ljubljenček, z dvoletnikom poberemo odpadek in ga vržemo v koš, s triletnikom pa rože vohamo in jih ne trgamo. Takšen otrok bo odrasel v ljubečo osebo, ki čisto iz navade pazi na vse živo in neživo okoli sebe ter izboljšuje svet z lastnim zgledom.«